Specjalizacje

Objawy łuszczycy, takie jak swędzące plamy na skórze i zgrubiałe paznokcie, mogą pojawiać się i znikać.

Istnieją jednak wspólne wyzwalacze, których osoby z łuszczycą mogą chcieć uniknąć na wszelki wypadek.

1. Żywność

Nie ma ostatecznej diety na łuszczycę. Jednak osoby z tym schorzeniem mogą chcieć rozważyć unikanie następujących rzeczy:

 • rośliny psiankowate, takie jak pomidory, bakłażany i białe ziemniaki
 • gluten, który znajduje się w wielu ziarnach i przyprawach
 • potrawy z białej mąki
 • nabiał
 • skorupiak
 • mięso wieprzowe
 • czerwone mięso
 • żywność o wysokiej zawartości cukru i tłusta

Zgodnie z wynikami ogólnokrajowego badania z 2017 r . osoby z łuszczycą zauważyły, że ich objawy poprawiły się lub całkowicie ustąpiły po tym, jak ograniczyły lub wyeliminowały te elementy.

Ludzie zauważyli największą poprawę po ograniczeniu lub wyeliminowaniu roślin psiankowatych i glutenu.

2. Alkohol

Badania nad alkoholem i łuszczycą są ograniczone. Jednak istniejące badania sugerują, że alkohol działa jak wyzwalacz dla wielu ludzi, zwłaszcza kobiet.

W duzym badanie opublikowane w 2010 roku, naukowcy zaobserwowali wzrost zachorowań na łuszczycę u kobiet, które piły piwo nielekkie, w przeciwieństwie do innych napojów alkoholowych. Wzrost był związany z pięcioma piwami tygodniowo.

Naukowcy postawili hipotezę, że skrobia zawarta w piwie mogła przyczynić się do rozwoju łuszczycy.

Według Badanie 2011, spożywanie alkoholu może również wyzwalać produkcję białek zapalnych i zwiększać ryzyko infekcji. Zapalenie i infekcja mogą przyczyniać się do objawów łuszczycy.

Wreszcie nadużywanie alkoholu dotyka prawie jedną trzecią osób z łuszczycą, według: Badanie 2017. Są również bardziej narażeni na śmierć z powodu chorób związanych z alkoholem niż osoby bez tej choroby.

Tylko z tego powodu osoby z łuszczycą będą chciały pamiętać o spożyciu alkoholu.

3. Nadmiar słońca

Dla osób z łuszczycą zbyt dużo słońca może oznaczać poważną epidemię. Podczas gdy umiarkowana ilość słońca może u niektórych złagodzić objawy, oparzenia słoneczne prawie na pewno mogą spowodować zaostrzenie.

Jeśli zauważysz, że niewielka ilość słońca faktycznie pomaga w twoich objawach, pamiętaj tylko, aby ograniczyć je do minimum.

 

4. Zimna, sucha pogoda

Zimny, suchy klimat może również pogorszyć objawy łuszczycy. W tego rodzaju gorzką i zimną pogodę skóra zostaje pozbawiona wilgoci. Urządzenia grzewcze pogarszają sytuację.

Postaraj się zminimalizować czas spędzany na żywiołach w najzimniejszych miesiącach i zainwestuj w dobry nawilżacz do swojego domu.

5. Stres

Stres i łuszczyca często idą w parze. Stan sam w sobie jest źródłem stresu dla wielu osób, a stres jest dużym wyzwalaczem wybuchów łuszczycy.

Ważne jest, aby starać się maksymalnie zmniejszyć stres w swoim życiu. Praktyki jogi i medytacji wykazały wielki sukces w łagodzeniu stresu związanego z wieloma rodzajami bólu.

6. Otyłość

Otyłość może zwiększać ryzyko łuszczycy, a także pogorszyć objawy.

Badanie 2013 w JAMA Dermatology odkryli, że spożywanie niskokalorycznej diety prowadziło do poprawy łuszczycy i jakości życia u osób z otyłością.

7. Palenie

Unikaj palenia i biernego palenia, jeśli masz łuszczycę. Tytoń może nasilać objawy. Nikotyna może również wchodzić w interakcje z twoimi lekami na łuszczycę.

Według badań z 2006 roku palenie tytoniu i palenie tytoniu może również zwiększać ryzyko rozwoju łuszczycy krostkowej dłoni i stóp, rzadkiego typu łuszczycy, który atakuje dłonie i stopy.

Palenie jest czynnikiem ryzyka związanym z łuszczycą, ale niekoniecznie jest jedyną przyczyną tego stanu. Palenie może również pogorszyć inne choroby współistniejące z łuszczycą, takie jak:

 • choroba serca
 • otyłość
 • artretyzm

8. Niektóre leki

Niektóre leki zakłócają odpowiedź autoimmunologiczną organizmu i mogą powodować ciężki atak łuszczycy. Obejmują one:

 • beta-blokery i inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE), które są stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi
 • pigułki brane w celu powstrzymania malarii
 • lit
 • interferon-alfa, który jest stosowany w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C

Zawsze przypominaj swojemu lekarzowi, że masz łuszczycę, jeśli przepisano Ci którykolwiek z tych leków.

Leki steroidowe są często podawane osobom z łuszczycą i mogą być bardzo pomocne podczas nawrotów. Jednak szybkie odstawienie leków steroidowych może również wywołać poważne zaostrzenia.

9. Infekcje

Niektóre powszechne infekcje, takie jak paciorkowcowe zapalenie gardła ( paciorkowcowe zapalenie gardła ), pleśniawki ( Candida albicans ) i infekcje górnych dróg oddechowych, mogą wywołać wybuchy łuszczycy.

Jeśli podejrzewasz, że zaraziłeś się którąkolwiek z tych infekcji bakteryjnych, natychmiast poddaj się leczeniu przez swojego lekarza.

Mniej powszechne infekcje lub infekcje wirusowe, takie jak HIV, mogą również wywoływać objawy łuszczycy.

10. Zadrapania, ugryzienia i urazy skóry

Jeśli masz ugryzienie, skaleczenie lub zadrapanie lub doświadczyłeś jakiegokolwiek urazu skóry, możesz zauważyć nowe zmiany łuszczycowe w pobliżu dotkniętego obszaru. Tego typu urazy mogą wystąpić nawet podczas codziennych czynności, takich jak golenie lub pielęgnacja ogrodu.

Uszkodzenie skóry może wywołać zmiany łuszczycowe tylko u osób, które już cierpią na łuszczycę.

11. Hormony

Niski poziom estrogenu pomaga wywołać łuszczycę u kobiet, zgodnie z badaniami w przeglądzie z 2015 roku .

Drug Target Currently FDA approved for plaque psoriasis
Ustekinumab (Stelara) IL-12 and IL-23 shared p40 subunit Yes
Briakinumab IL-12 and IL-23 shared p40 subunit No
LY2525623 SCH 900222, CNTO 1959, AMG 139 Anti-IL-23 p19 subunit monoclonal antibody No
Etanercept TNFα Receptor fusion protein Yes
Infliximab, adalimumab Anti-TNF monoclonal antibody Yes
Secukinumab, IL-17 Yes
Ixekizumab, brodalumab IL-17 No

Created with information from Lowes et al. (2014)

Pomaga to wyjaśnić, dlaczego kobiety i dziewczęta z łuszczycą często widzą, jak ich objawy nasilają się w okresach dojrzewania i menopauzy oraz poprawiają się w czasie ciąży.

12. Niektóre składniki odżywcze

Aminokwas tauryna i odżywcza cholina mogą pomóc w wywołaniu łuszczycy. Zmiany łuszczycowe zawierają również podwyższone ilości obu składników odżywczych, zgodnie z badaniami z 2016 roku .

Twoje ciało naturalnie wytwarza taurynę, ale można ją również znaleźć w mięsie, rybach i napojach energetycznych, takich jak Red Bull. Twoje ciało również może wytwarzać cholinę, ale w dużej mierze znajduje się w wątrobie, jajach i innych produktach pochodzenia zwierzęcego. Inne źródła choliny w żywności to soja, kiełki pszenicy i ziemniaki.

Jak zapobiegać wyzwalaczom

Jeśli dowiesz się, jakie są twoje indywidualne wyzwalacze łuszczycy, możesz zapobiegać i zmniejszać większość swoich epidemii.

Nie zawsze jest możliwe uniknięcie każdego wyzwalacza, ale odrobina planowania może znacznie pomóc w zapobieganiu epidemii. Wypróbuj te kroki:

 • Zmodyfikuj swoją dietę, aby ograniczyć lub wyeliminować powszechne wyzwalacze związane z jedzeniem i napojami, w tym alkoholem.
 • Zawsze noś przy sobie czapkę i krem ​​przeciwsłoneczny. Nigdy nie wiesz, kiedy możesz siedzieć przy słonecznym stole w restauracji.
 • Unikaj ekstremalnych temperatur, zarówno gorących, jak i zimnych, jeśli to możliwe.
 • Znajdź sposoby na zmniejszenie stresu. Podejmowanie hobby, takich jak ćwiczenia lub praktykowanie technik uważności, może załatwić sprawę.
 • Utrzymuj umiarkowaną wagę.
 • Rzuć palenie, jeśli palisz.
 • Podczas wykonywania jakiejkolwiek czynności, która może spowodować obrażenia skóry, należy podjąć dodatkowe środki ostrożności, takie jak noszenie długich rękawów, noszenie rękawiczek i używanie sprayu na owady.
 • Utrzymuj skórę nawilżoną. Sucha skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia skóry.

Perspektywy

Lekarze nadal badają leczenie i wyzwalacze łuszczycy. Niektóre z obszarów, które badają pod kątem przyszłego potencjalnego leczenia, to:

 • Terapia genowa
 • nowe zabiegi, które pomagają skórze nie reagować na układ odpornościowy
 • jak inne schorzenia, takie jak otyłość, wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca , mogą przyczyniać się do łuszczycy

Chociaż nie ma lekarstwa na łuszczycę, leczenie może pomóc. Zrozumienie wyzwalaczy może również pomóc w uniknięciu zaostrzeń i radzeniu sobie z objawami.