Specjalizacje

Osoby z łuszczycą często opisują swędzące uczucie, które powoduje łuszczyca, jako pieczenie, gryzienie i ból. Według National Psoriasis Foundation (NPF) nawet 90 procent osób z łuszczycą twierdzi, że swędzi .

Dla wielu osób z łuszczycą swędzenie jest najbardziej dokuczliwym objawem choroby. Może być na tyle poważna, że ​​zakłóci twój sen, zniszczy koncentrację i zakłóci twoje życie seksualne.

Powiemy Ci, dlaczego swędzisz i jak złagodzić dyskomfort, abyś mógł skupić się na swoim życiu.

Co powoduje swędzenie?

Kiedy masz łuszczycę, problem z układem odpornościowym powoduje, że organizm wytwarza zbyt wiele komórek skóry i robi to w zbyt szybkim tempie.

Martwe komórki szybko przemieszczają się do zewnętrznej warstwy skóry i gromadzą się, tworząc czerwone plamy pokryte łuszczącymi się, srebrnymi łuskami. Skóra również staje się czerwona i zaogniona.

Chociaż słowo „łuszczyca” pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „swędzenie”, w przeszłości lekarze nie uważali swędzenia za główny objaw choroby. Zamiast tego określiliby ciężkość choroby na podstawie liczby łuszczących się łat, które miała dana osoba.

Obecnie profesja medyczna coraz częściej uznaje „swędzenie” za główny objaw łuszczycy.

Swędzenie jest spowodowane łuskami łuszczycowymi, łuszczeniem się i stanem zapalnym skóry. Jednak możliwe jest również swędzenie w obszarach ciała, które nie są pokryte łuskami łuszczycowymi.

Wyzwalacze, które pogarszają swędzenie

Kiedy masz swędzenie, pokusą jest drapanie. Jednak drapanie może zwiększyć stan zapalny i pogorszyć swędzenie. To tworzy błędne wzorce znane jako cykl swędzenie-drapanie.

Drapanie może również uszkodzić skórę, prowadząc do powstania jeszcze bardziej swędzących blaszek, a nawet infekcji.

Stres to kolejny swędzący wyzwalacz. Kiedy jesteś zestresowany, bardziej prawdopodobne jest, że masz zaostrzenie łuszczycy, które może wywołać kolejny atak swędzenia.

Warunki pogodowe mogą również wpływać na swędzenie. W szczególności wiadomo, że bardzo suche warunki i ciepła pogoda wywołują lub zaostrzają swędzenie.

Sposoby na złagodzenie swędzenia

Bez względu na to, jak silne jest swędzenie, staraj się nie drapać ani nie drapać blaszek. Drapanie może spowodować krwawienie i pogorszenie łuszczycy.

Wiele terapii przepisanych przez lekarza w leczeniu łuszczycy, w tym fototerapia i sterydy, może pomóc w swędzeniu. Jeśli nadal Ci to przeszkadza, wypróbuj jeden z tych środków:

Leki i maści

  • Wcieraj w gęsty krem ​​lub maść, aby nawilżyć skórę. Poszukaj składników, takich jak gliceryna , lanolina i wazelina , które dodatkowo nawilżają skórę. Najpierw włóż balsam do lodówki, aby ochłodził skórę.
  • Użyj produktu zmiękczającego kamień, zawierającego kwas salicylowy lub mocznik, aby usunąć popękaną, łuszczącą się skórę.
  • Zastosuj dostępny bez recepty produkt łagodzący swędzenie, zawierający takie składniki, jak kalamina, hydrokortyzon , kamfora, benzokaina lub mentol. Najpierw jednak skonsultuj się z lekarzem, ponieważ niektóre produkty przeciw swędzeniu mogą pogorszyć podrażnienie skóry.
  • Jeśli swędzenie nie pozwala Ci zasnąć w nocy, użyj antyhistaminy , takiej jak difenhydramina (Benadryl), aby pomóc Ci zasnąć.
  • Bierz chłodne, krótkie prysznice i nie kąp się tak często. Częste gorące prysznice mogą jeszcze bardziej podrażnić skórę. Nawilżenie po prysznicu również ukoi Twoją skórę i zmniejszy ogólne pragnienie swędzenia.
  • Ćwicz techniki relaksacyjne, takie jak joga i medytacja. Te metody mogą złagodzić stres, który powoduje zaostrzenia łuszczycy, co może złagodzić swędzenie.
  • Rozprosz się. Narysuj obrazek, przeczytaj książkę lub oglądaj telewizję, aby nie myśleć o irytującym swędzeniu.

Zmiany stylu życia

Jeśli swędzenie łuszczycy nadal Cię niepokoi, porozmawiaj z lekarzem o innych sposobach leczenia.