Specjalizacje

Chemioterapia i łuszczyca

Zwykle myślimy o chemioterapii jako leczeniu raka. Dostępnych jest ponad 100 unikalnych leków chemioterapeutycznych do walki z różnymi rodzajami raka. W zależności od konkretnego leku, lek może spowolnić wzrost raka lub zniszczyć komórki rakowe.

Chociaż łuszczyca nie jest rodzajem raka, niektóre leki stosowane w chemioterapii okazały się skuteczne w jej leczeniu. Obejmują one lek metotreksat, a także klasę leków zwanych psoralenami, które są stosowane w leczeniu zwanym fotochemioterapią. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych opcjach chemioterapii i o tym, jak mogą pomóc w leczeniu łuszczycy.

Co to jest łuszczyca?

Podobnie jak rak, łuszczyca jest chorobą, w której atakowane są zdrowe komórki. Łuszczyca nie zaczyna się jednak od guza. Jest to choroba autoimmunologiczna, która pojawia się, gdy układ odpornościowy organizmu omyłkowo atakuje zdrowe komórki skóry. Ten atak powoduje stan zapalny i nadmierną produkcję komórek skóry, co prowadzi do suchych, łuszczących się plam na skórze. Te plamy często występują na łokciach, kolanach, skórze głowy i tułowiu.

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą nieuleczalną, ale istnieje wiele możliwości leczenia. Ważnym celem tych terapii jest spowolnienie wzrostu nowo tworzących się komórek, co mogą zrobić następujące opcje chemioterapii.

Terapia metotreksatem

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła metotreksat do leczenia łuszczycy w latach siedemdziesiątych. W tym czasie lek był już uznanym lekiem przeciwnowotworowym. Od tego czasu stał się podstawą leczenia łuszczycy, ponieważ pomaga zmniejszyć produkcję nowych komórek skóry. Jest zwykle stosowany w leczeniu ciężkiej łuszczycy.

Metotreksat można wstrzykiwać lub przyjmować doustnie. Jest często stosowany razem z innymi metodami leczenia łuszczycy, takimi jak kremy do stosowania miejscowego i terapia światłem.

Skutki uboczne i ryzyko związane z metotreksatem

Metotreksat jest zwykle dobrze tolerowany, ale istnieją pewne środki ostrożności. Nie jest zalecany osobom z problemami z wątrobą lub nerkami. Powinieneś również unikać tego leku, jeśli masz anemię lub jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

Twój lekarz może zalecić suplement kwasu foliowego (witaminy B), aby chronić przed niektórymi skutkami ubocznymi metotreksatu.

Jeśli zażyjesz ten lek, będziesz musiał wykonywać regularne badania krwi, aby zobaczyć, jak twoje ciało reaguje na lek. Powinieneś również wiedzieć, że ten lek może powodować blizny w wątrobie. Problemy z wątrobą mogą się pogorszyć, jeśli spożywasz dużo alkoholu lub jesteś otyły.0 seconds of 0 secondsVolume 0% 

Fotochemioterapia

Drugi rodzaj chemioterapii stosowany w leczeniu łuszczycy to fotochemioterapia.

Fototerapia , która polega na naświetlaniu światłem ultrafioletowym (UV) obszaru skóry dotkniętego łuszczycą, jest powszechnym zabiegiem. Światło pomaga spowolnić produkcję komórek skóry przez organizm. Zabieg ten można wykonać na różne sposoby. Jeśli masz mały obszar dotknięty łuszczycą, możesz użyć ręcznej różdżki ze światłem UV do leczenia tego obszaru. Jeśli plastry pokrywają duże obszary skóry, możesz stać w kabinie do fototerapii, aby poddać się kompleksowemu leczeniu światłem.

Fototerapia stosowana w połączeniu z lekami nazywana jest fotochemioterapią lub PUVA. Zabieg ten wykorzystuje klasę leków zwanych psoralenami w połączeniu ze światłem ultrafioletowym A do leczenia dotkniętej skóry. Psoralen, który przyjmuje się na dwie godziny przed terapią światłem, jest lekiem uwrażliwiającym na światło. Sprawia, że ​​Twoja skóra lepiej reaguje na niektóre rodzaje terapii światłem UV.

Jedynym psoralenem zatwierdzonym w Stanach Zjednoczonych jest metoksalen (Oxsoralen-Ultra). Metoxsalen występuje w postaci kapsułki doustnej.

Podobnie jak fototerapia, PUVA może być zlokalizowane lub obejmować całe ciało. Jest to agresywna forma terapii i na ogół stosowana jest tylko w poważnych przypadkach.

Skutki uboczne i ryzyko fotochemioterapii

Potencjalne skutki uboczne związane z fotochemioterapią są najczęściej widoczne na skórze, takie jak zaczerwienienie lub swędzenie. Jednak czasami po leczeniu mogą wystąpić nudności i bóle głowy.

Długoterminowe potencjalne problemy skórne mogą obejmować:

  • sucha skóra
  • zmarszczki
  • piegi
  • większe ryzyko raka skóry

Ponieważ psoralen powoduje wrażliwość na światło UV, zwiększa ryzyko oparzeń słonecznych. Powinieneś podjąć dodatkowe środki ostrożności przy świetle słonecznym, gdy lek jest nadal w twoim systemie, nawet w warunkach, które nie wydają się zagrażać. Pamiętaj, aby unikać słońca w najgorętszych porach dnia i nosić krem ​​z filtrem SPF co najmniej 30.

Porozmawiaj ze swoim lekarzem

Te leki chemioterapeutyczne mogą być skuteczne dla niektórych osób, ale nie są dla wszystkich. Łuszczyca wpływa na ludzi w różny sposób, a reakcja każdej osoby na konkretne leczenie również może się różnić.

Jeśli masz łuszczycę, porozmawiaj z lekarzem o dostępnych opcjach leczenia. A przed poddaniem się jakiejkolwiek długoterminowej terapii, porozmawiaj z lekarzem o wszelkich potencjalnych skutkach ubocznych. Współpracując, możesz znaleźć plan leczenia, który pomoże złagodzić objawy i poprawić jakość życia.