Specjalizacje

Łuszczyca plackowata

Łuszczyca plackowata jest przewlekłą chorobą autoimmunologiczną. Pojawia się na skórze w postaci plam grubej, czerwonej, łuszczącej się skóry.

Według Narodowy Instytut Zapalenia Stawów oraz Chorób Narządu Ruchu i Skóry, łuszczyca plackowata jest najczęstszą postacią łuszczycy. Wpływa na około 6,7 miliona dorosłych w Stanach Zjednoczonych.

Łuszczyca plackowata może być bardzo swędzącą , a czasem bolesną chorobą. Może też być krępujące i nie zawsze reaguje na leczenie. Czasami jest błędnie diagnozowany jako inny stan skóry , taki jak zapalenie skóry i wyprysk .

Łuszczyca plackowata zazwyczaj obejmuje plamy szorstkiej, czerwonej skóry i srebrzystobiałych łusek. Dzieje się tak, ponieważ komórki skóry otrzymują sygnał do zbyt szybkiego wytwarzania nowych komórek skóry. Gromadzą się i zrzucają łuski i plamy.

To nagromadzenie skóry powoduje czerwone i srebrzyste plamy, a także ból i podrażnienie. Drapanie może prowadzić do uszkodzenia skóry, krwawienia i infekcji.

Nasilenie łuszczycy

 

Klasyfikacja łuszczycy opiera się na jej ciężkości: łagodna, umiarkowana lub ciężka. Twój lekarz najpierw określi stopień zaawansowania łuszczycy na podstawie tego, jaka część ciała jest dotknięta:

  • łagodna łuszczyca: obejmuje mniej niż 3 procent ciała
  • łuszczyca umiarkowana: obejmuje od 3 do 10 procent ciała
  • ciężka łuszczyca: obejmuje ponad 10 procent ciała

Nasilenie zależy również od tego, w jaki sposób stan wpływa na Twoje codzienne życie.

Plamy łuszczycy plackowatej

Najczęściej dotknięte części ciała to łokcie, kolana i skóra głowy. Większość osób z łuszczycą plackowatą rozwinie w tych obszarach plamy. Ale niektórzy mają również plamy łuszczycowe na innych obszarach ciała.

Lokalizacja łuszczycy plackowatej może się zmieniać w miarę gojenia się plastrów. Nowe łatki mogą pojawiać się w różnych lokalizacjach podczas przyszłych ataków. Łuszczyca plackowata wpływa na każdego inaczej. Żadne dwie osoby nie odczują takich samych objawów.

Łuszczyca plackowata a geografia ciała

Rozmieszczenie plam łuszczycowych na ciele może pojawiać się losowo. Niektóre plastry mogą zakrywać duże części ciała, podczas gdy inne mogą być nie większe niż dziesięciocentówka.

Kiedy dana osoba rozwinie łuszczycę, może pojawić się w wielu różnych postaciach w wielu różnych miejscach. W przeciwieństwie do łuszczycy odwróconej, łuszczyca plackowata zwykle nie wpływa na narządy płciowe i pod pachami.

Łuszczyca plackowata i jej zasięg: skóra głowy i nie tylko

Według American Academy of Dermatology co najmniej 50 procent osób z łuszczycą plackowatą doświadczy ataku łuszczycy skóry głowy . Łuszczyca plackowata na skórze głowy może wymagać innego leczenia niż łuszczyca plackowata na innych częściach ciała.

Lecznicze maści, szampony i ostrożne usuwanie łusek mogą pomóc w leczeniu łuszczycy skóry głowy. Czasami w celu usunięcia łuszczycy plackowatej na skórze głowy należy zastosować leki ogólnoustrojowe.

Wszechobecna łuszczyca plackowata pokrywająca ciało

W niektórych przypadkach łuszczyca plackowata może być bardzo ciężka. Może obejmować większość ciała. Łuszczyca plackowata o takim nasileniu może być niewygodna, a nawet niebezpieczna, jeśli zostanie zarażona lub rozwinie się w inne postacie łuszczycy.

Łuszczycę plackowatą o nasileniu umiarkowanym do ciężkiego można skutecznie leczyć różnymi rodzajami terapii, w tym lekami biologicznymi. Ciężkie przypadki często wymagają specjalistycznego planu leczenia opracowanego z dermatologiem . Konieczne mogą być również leki ogólnoustrojowe na receptę.