Specjalizacje

Łuszczyca i ciąża

Łuszczyca nie powinna powstrzymywać Cię przed zajściem w ciążę lub noszeniem zdrowego dziecka do terminu. W rzeczywistości ciąża może dać niektórym kobietom dziewięciomiesięczne wytchnienie od swędzących, łuszczących się płytek skórnych. Jeśli objawy nie ustępują w czasie ciąży, znalezienie ulgi może być wyzwaniem. Niektóre leki, których potrzebujesz, aby kontrolować swój stan, nie są bezpieczne dla Twojego dziecka.

Oto przewodnik po ciąży, gdy masz łuszczycę.

Jak łuszczyca wpływa na ciążę?

Łuszczyca nie wpływa na zdolność kobiety do zajścia w ciążę. Łuszczyca nie została powiązana z żadnymi wadami wrodzonymi ani poronieniem. Jedno z badań opublikowanych w Journal of the American Academy of Dermatology wykazało , że kobiety z ciężką łuszczycą częściej urodzą dziecko z niską masą urodzeniową niż kobiety bez łuszczycy. Osoby z łagodną łuszczycą nie miały tak samo zwiększonego ryzyka.

Największym problemem w czasie ciąży jest lek stosowany w leczeniu łuszczycy. Chociaż niektóre leki są całkowicie bezpieczne, inne mogą prowadzić do poronienia i wad wrodzonych i należy ich unikać.

Tabela II Rozkład i surowe ilorazy szans dla niskiej masy urodzeniowej, porodu przedwczesnego, cięcia cesarskiego, małych dzieci ze względu na wiek ciążowy oraz stanu przedrzucawkowego lub rzucawkowego, porównując matki z łuszczycą i matki zdrowe, 2001–2003 (n = 13167)

  Matki w grupie porównawczej
n = 11 704
Matki z łagodną łuszczycą
n = 818
Matki z ciężką łuszczycą
n = 645
Zmienny Nie. % Nie. % Nie. %
Niska waga po urodzeniu 667 5,7 50 6,1 51 7,9
 Surowy OR (95% CI) 1,00 1,08 (0,80-1,45) 1,42* (1.06-1.91)
Przedwczesny poród 826 7,1 68 8,3 50 7,6
 Surowy OR (95% CI) 1,00 1,17 (0,98-1,40) 1,07 (0,96-1,19)
Mały jak na wiek ciążowy 1817 15,5 133 16,3 107 16,6
 Surowy OR (95% CI) 1,00 1,06 (0,87-1,28) 1,08 (0,87-1,34)
Cesarskie cięcie 4019 34,3 286 35,0 242 37,5
 Surowy OR (95% CI) 1,00 1,03 (0,89-1,19) 1,15 (0,98-1,35)
Stan przedrzucawkowy lub rzucawka 140 1.2 8 1,0 8 1.2
 Surowy OR (95% CI) 1,00 0,82 (0,40-1,67) 1,04 (0,51-2,13)

CI , przedział ufności; OR , iloraz szans.∗ P  < 0,05.

Jak ciąża wpływa na łuszczycę?

Tak jak każda ciąża jest inna, tak każda ciężarna kobieta z łuszczycą jest wyjątkowa. Aż do 60 procent kobiet stwierdza, że ​​objawy łuszczycy faktycznie ustępują w ciągu tych dziewięciu miesięcy ciąży. Dzieje się tak, ponieważ wzrost poziomu hormonu progesteronu tłumi nadaktywną odpowiedź immunologiczną, która wyzwala objawy łuszczycy.

Dla kolejnych 10 do 20 procent kobiet ciąża pogarsza stan łuszczycy. Jeśli jesteś wśród nich, będziesz musiał współpracować z lekarzem, aby poradzić sobie z objawami w sposób bezpieczny dla Twojego dziecka.

Jakie leki można bezpiecznie zażywać w czasie ciąży?

Najbezpieczniejszymi lekami podczas ciąży są leki miejscowe, zwłaszcza nawilżające i emolienty, takie jak wazelina . Możesz również użyć kremów sterydowych. Po prostu bądź ostrożny po urodzeniu dziecka i karmieniu piersią. Unikaj wcierania kremu sterydowego w piersi lub dokładnie zmyj krem ​​przed karmieniem piersią.

Jeśli masz umiarkowaną lub ciężką łuszczycę, a kremy i maści nie kontrolują twoich objawów, możesz wypróbować fototerapię wąskopasmowym światłem ultrafioletowym B (UVB). Ultrafiolet Terapia lekiem psoralen nie jest zalecana podczas ciąży, ponieważ lek może przenikać do mleka matki i powodować wrażliwość na światło u dziecka.

Jakich leków należy unikać w ciąży?

Staraj się trzymać z daleka od leków wymienionych poniżej lub ograniczaj ich stosowanie. Nie zostały one wystarczająco dobrze zbadane, aby określić, czy są bezpieczne w czasie ciąży:

  • leczenie miejscowe, takie jak smoła węglowa i tazaroten (Tazorac)
  • leki biologiczne, takie jak adalimumab (Humira), etanercept (Enbrel) i infliksymab (Remicade)

Zdecydowanie unikaj tych leków , które nie są bezpieczne dla Twojego dziecka:

  • Metotreksat (Trexall) został powiązany z poronieniami, rozszczepem podniebienia i innymi wadami wrodzonymi. Ponieważ ten lek może również powodować problemy z chromosomami, zarówno mężczyźni, jak i kobiety powinni przestać go brać na co najmniej trzy miesiące przed próbą poczęcia.
  • Doustne retinoidy, takie jak acytretyna (soriatan), mogą powodować wady wrodzone, zwłaszcza gdy są stosowane w pierwszym trymestrze ciąży. Ryzyko jest tak duże, że lekarze zalecają odczekanie dwóch lat po odstawieniu tych leków przed zajściem w ciążę.

Jeśli przyjmujesz doustnie jakiekolwiek leki, aby złagodzić objawy, uważaj, aby uniknąć ciąży. Jeśli masz nieplanowaną ciążę, natychmiast powiadom swojego lekarza. Możesz zapytać swojego lekarza o zapisanie się do rejestru ciąż. Firmy farmaceutyczne korzystają z tych rejestrów, aby dowiedzieć się, jakie skutki mają ich leki podczas ciąży. Znacznie lepiej rozumiemy wpływ tych leków na ciążę i karmienie piersią.

Jak chronić swoje dziecko

Gdy tylko zdecydujesz się zajść w ciążę, porozmawiaj ze swoim ginekologiem i dermatologiem. Będziesz musiała odstawić niektóre leki na kilka tygodni lub miesięcy, zanim zaczniesz próbować zajść w ciążę. Postaraj się opanować chorobę, zanim zajdziesz w ciążę. Będziesz wtedy mniej podatny na zaostrzenia i będziesz potrzebował leków podczas ciąży.

Po zajściu w ciążę poinformuj swojego ginekologa, że ​​masz łuszczycę, aby zapewnić odpowiednią opiekę. Poinformuj również swojego dermatologa lub reumatologa o ciąży, aby w razie potrzeby można było dostosować leki. Oto 12 czynników wywołujących łuszczycę, których należy unikać.

Po dostarczeniu

Niektóre kobiety, które przechodzą przez ciążę bez objawów, rozwijają zaostrzenie zaraz po porodzie. Więcej niż połowa kobiet ma zaostrzenie w ciągu sześciu tygodni po porodzie. Każdy płomień, który masz po porodzie, nie powinien być gorszy niż ten, który miałeś przed zajściem w ciążę.

Jeśli planujesz karmić piersią, nie wycofuj jeszcze leków. Nadal będziesz musiał unikać:

  • doustne retinoidy
  • metotreksat (Trexall)
  • leki biologiczne
  • PUVA
  • inne leki, które nie były bezpieczne podczas ciąży

Trzymaj się emolientów, miejscowych sterydów i kremu ditranolowego, dopóki dziecko nie zostanie odstawione od karmienia piersią.